close
دانلود آهنگ جدید
معرفی شخصیت : پلنگ سیاه (Black panther )
دوشنبه 27 آبان 1398
/
/
اخبار روز
 معرفی شخصیت : پلنگ سیاه (Black panther )

معرفی شخصیت : پلنگ سیاه (Black panther )

یقینا همه شما تا به حال اسم بلک پنتر را شنیده اید و او را در کمیک های جدید مارول ، فیلم ها وتعدادی از انیمیشن ها ملاحظه کرده اید ولی بهتر است مروری کامل بر داستان هایش و تاریخچه و منشا پیدایش او داشته باشیم. پس با ما همراه باشید.

بلک پنتر،تچالا،معرفی تخصصی

 

بیوگرافی

نام: تچالا

لقب : پلنگ سیاه

خالقین : استن لی ، جک کربی

اولین حضور : شماره 52 از سری اول کمیک های چهارشگفت انگیز (جولای 1966)

وابستگی : اونجرز، مدافعین ، چهارشگفت انگیز، ایلومانتی، اولتیمیتس، فنتستیک فورس

محل سکونت : واکاندا

آفرینش

بلک پنتر،استن لی و جک کربی، چهارشگفت انگیز

بلک پنتر در شماره 52 (جولای 1966) از سری اول کمیک های چهارشگفت انگیز به قلم استن لی و طراحی جک کربی اولین حضور خود را در دنیای کمیک در سال تجربه کرد. بلک پنتر در اولین حضورش توجه بسیاری را به خود جلب کرد زیرا در دو شماره 52 و 53 کمیک های چهارشگفت انگیز دشمن اصلی بلک پنتر یعنی یوسیلیس کلاو هم اولین حضور خود را در دنیای کمیک تجربه میکند و از طرفی هم دشمن اصلی او یعنی یوسیلیس کلاو پا به کمیک های چهارشگفت انگیز باز کرد و با این داستان دو قسمتی استن لی نظمی بی سابقه به داستان های چهارشگفت انگیز بخشید. اینگونه شد که اولین ابرقهرمان سیاهپوست تاریخ کمیک خلق شد.

در کل اگر بخواهیم حساب کنیم میفهمیم که استن لی چقدر باهوش بوده که با وارد کردن بلک پنتر به کمیک های چهارشگفت انگیز از طرفی هم برای کمیک های بعدی بلک پنتر که در دهه 90 میلادی چاپ شدند زمینه سازی کرده و باعث شد که فروششان به مراتب بیشتر شود.

 

اریجین

تچالا فرزند تچاکای بزرگ و ولیعهد کشوری بزرگ و خیالی به نام واکاندا یود. واکاندا یکی از سرمایه دارترین کشورهاست و درآمدهای این کشور از طریق فروش فلزنایاب و نشکن وایبرنیوم است که اکثر شما میدانید که جنس سپر کاپیتان آمریکا نیز از این نوع فلز لست. خب طبیعتا این ضرب المثل را شنیده اید که میگویند : "هر که بامش بیش برفش بیشتر" ؛ این ضرب المثل درمورد دغده ها و معضلات واکاندا صدق میشود. واکاندا وارد جنگ با کشورهای دیگر شد و این وضعیت آن ها را به مراتب بدتر میکرد پس واکاندا وارد جنگ شد. 

بلک پنتر، اولین کمیک، قورباغه پادشاه سالاموح

در یکی از جنگ ها تچاکا پادشاه واکاندا توسط یک شورشی به نام یولیسیس کلاو تچاکا را به قتل میرساند و برای همین هم عموی تچالا یعنی سیان حکومت را به دست میگیرد. در واکاندا آداب و مقرراتی مرسوم است و آن این است که هر کس که پادشاه باید تمام رزمنده ها و مبارزان را شکست دهد تا پادشاهیش تثبیت شود وگرنه فردی که او را شکست داده لایق و شایسته پادشاهیست. روزی این مراسم برگزار شد سیان با قدرت تمام همه جوانان و متقاضیان جدید را شکست میدهد و نشان میدهد که شایسته پادشاهیست که ناگهان جوانی ورزنده وارد عمل میشود و در نبرد او با سیان آن جوان برنده میشود. او نقاب از صورت برمیدارد و میبینیم که او همان تچالا است! (توضیح مهم : آن موقع چون تچالا جوان بود عمویش بایستی خلافت میکرد و امور سیاسی را برعهده داشت). در نهایت تچالا فرمانروا شد و مدتی که بزرگ تر شد شخصا بر امور سیاست و مشکلات مردم واکاندا رسیدگی میکرد. در کمیک هایی که از او چاپ شد تا 6 مجموعه ادامه پیدا کرد. 

بلک پنتر،یوسیلیس کلاو، اونجرز

مجموعه اول حال و هوای کمیک های عصر نقره ای را دارا بود و از آن کمیک هایی بود که آدم از خواندنش خسته نمیشود. این مجموعه تا 15 شماره ادامه پیدا کرد. تا شماره 12 که انقدر داستان های تچالا ضعیف بود که دیگر صدای همه هوادارا در آمده بود تا اینکه در آخر این مجموعه نویسنده با هوشمندی تمام یوسیلیس کلاو و اونجرز را در داستان های بلک پنتر مداخله داد و در یک داستان سه قسمتی معرکه شاهد رویارویی بلک پنتر و اونجرز با یوسیلیس کلاو بودیم و با فلش بکی مشخص شد که کلاو پدر تچالا را کشته. در این آرک داستانی یک دانشمند بدطینت و پلید به یوسیلیس کلاو کمک میکند. زیرا یوسیلیس کلاو ظاهرا حال خوشی نداشت. در آخر داستان که تمام اونجرز ناکام ماندند میبینیم که تچالا با دستکش های وایبرنیومی مخصوص از سپر صوتی یوسیلیس کلاو عبور میکند زیرا وایبرنیوم در برابر صوت کلاو مصونیت دارد که در نهایت نبردی ویژه و تمام عیار رقم خورد که به جرئت میتونم بگم بهترین نبرد بلک پنتر تو کمیک های تخصصی اش بوده. 

مجموعه دوم نیز تنها آرکی چهارقسمتی بود که محوریت داستان بر مشکلات تچالا و واکاندا بود که در نهایت تچالا بار دیگر ثابت میکند شایستگی شاه بودن و اداره کشور را دارد.

در فصول بعدی هم مشکلات تچالا عمده تر میشود و داستان های به مراتب بهتری رقم میخورد و دشمنان جدیدی معرفی میشوند و ...

در شماره 18 از سری چهارم کمیک های بلک پنتر (2005) تچالا بزرگترین تصمیم زندگی خود را میگیرد و با ارورو مانرو یا همان استورم ازدواج میکند. مراسم ازدواج آن ها خیلی شکوهمندانه برگزار میشود و در آن اکثر قهرمانان حضور دارند که اختلاف نظرات آیرون من و کاپیتان آمریکا به چشم می آمد و جالبه بدونید که جنگ داخلی که سال 2007 نوشته شده از اینجا نیز منشا گرفته. تونی و استیو پیشنهادات خود را درباره ملحق شدن به تیمشان به تچالا بیان میکنند که در نهایت استورم و تچالا به خاطر مرگ بیل فاستر توسط کلون ثور (در شماره چهارم از کمیک جنگ داخلی) طرف کاپیتان را میگیرند.تونی و استیو با نزاع هایی که راه انداختند به نوعی مراسم ازدواج او را برایش تلخ کردند. جالبه بدونید مردعنکبوتی و ام باکو (یکی از دشمنان بلک پنتر) در این مراسم ازدواج باهم دیدار داشتند که خوشبختانه به خیر گذشت و ام باکو ذات پلید خود را کنار گذاشته بود.

در مجموعه های آخر از سری کمیک های بلک پنتر نیز خواهر تچالا یعنی شوری منسب بلک پنتر را پذیرفت و تچالا به نوعی نقش مکمل داستان شده بود و از این به بعد او فقط شاه بود و امور سیاست را به طور کامل عهده دار شد. سری کمیک های شوری از سری پنجم از کمیک های بلک پنتر به چاپ رسید.

لازم به ذکره که مدتی هم پس از ایونت Shadow Land  دردویل از تچالا خواست که مدتی بجای اون دردویل باشه و اینگونه شد که تچالا مدتی از زندگی خویش را در هیبت دردویل گذروند و به مقابله با جرم و جنایت پرداخت.

هم اکنون مارول کامیکس در داستان های مهم خود از این شخصیت کلیدی بهره میبرد که در ادامه مطلب به داستان های مهم او اشاره خواهد شد.

 

آرک های داستانی مهم

بلک پنتر، آیرون من، آرک داستانی مهم

همانطور که گفته شد بلک پنتر هم ماجراهای جذاب زیادی داشته و در داستان های مهم مارول نیز حضور داشت که به دو داستان زیبایی که او در آن نقش ایفا کرده است را معرفی میکنیم. یکی از داستان های بسیار زیبایی که بلک پنتر داشت داستان The Enemy of state  است که در یک آرک داستانی تمام عیار توسط کریستوفر پرایست در شماره های 41 تا 45 از سری سوم کمیک های بلک پنتر نوشته شد. داستان از این قرار است که تچالا و تونی استارک اختلافاتی پیدا میکنند و تچالا از ولورین کمک میگیره و یه سری تناقصات زمانی نیز بوجود می آید که در نتیجه یک تونی استارک از بعدی دیگر به واکاندا می آید و زره آلترانی فوق پیشرفته را میدزدد و به نبرد با تچالا میپردازد که در نهایت هردوی آن ها تا حد مرگ میجنگند و هیچکدام از آن ها پیروز نمیشوند. جالبه بدونید حلال همه مشکل ها اشیائی بودند به نام قورباغه های پادشاه سالامون که نوعی ماشین زمان بودند که انسان ها میتوانستند بوسیله آن ها در زمان و مکان سفر کنند. البته اولین بار قورباغه های پادشاه سالامون را در اولین جلد از اولین سری از کمیک های پلنگ سیاه دیدیم که چقدر این دستگاه ها جنجالی هستند و میتونن برای بشریت خطرناک و در عین حال مفید باشند.

تچالا در مهمترین داستان مارول کامیکس در سال 2015 یعنی جنگ های پنهان یکی از مهمترین و کلیدی ترین نقش ها را داشت. او هم از بازمانده های سفینه ریدریچاردز بود که داوطلب بودند تا حکومت را از دکتر دووم پس بگیرند. هر قهرمانی یک ماموریت یافته بود در این بین تچالا با نیمور که در آن موقع عضو گروه توطئه گر بود بخاطر کشورهایشان یعنی واکاندا و آتلانتیس با یکدیگر متحد میشوند و دستکش بینهایت و چشم آگاماتو که دکتر استرنج قبل از مرگش برایشان گذاشته بود تا با کمک ۀآن دووم را شکست دهند میابند که تچالا دستکش بینهایت را دست میکند و به نبرد با دکتردووم که پروردگار دنیای نبرد بود میپردازد که تچالا دووم درست است از دووم شکست میخورد ولی او را سرگرم میکند و برای ریدریچاردز وقت میخرد و در آخر هم از سنگ زمان دستکش بینهایت استفاده کرد و در موقع انفجار همه را نجات داد.

قدرت ها و توانایی ها 

بلک پنتر، توانایی ها، مهارت های رزمی

چابکی ، قدرت، رفلکس و سرعت بالا : تچالا نیروی ماورایی و فوق بشری خاصی ندراد ولی بسیار چابک و نیرومند است و با اتکا بر مهارت های رزمی اش یه مبارز تمام عیار است و در نبردهای تن به تن تبحر دارد.

فلز وایبرنیوم : همانطور که گفته شد واکاندا معادن وایبرنیوم زیادی دارد. تچالا از این فلزات در چنگال های لباسش استفاده میکند.

 هوش بالا و خبره در سیاست : تچالا یکی از باهوش ترین شخصیت های مارول است. شاید او از نظر قدرت آن چندان هم برتر نباشد ولی در مبارزاتش از هوش سرشارش بهره برده و همیشه دنبال راه حلی برای شکست دادن دشمنانش میگردد. سیاست او نیز نشان میدهد که چقدر بابرنامه است و میتواند کشور خود را اداره کند.

شکارچی قهار: او یک شکارچی قهار است و میتواند به خوبی ردیابی کند. کلا از انجایی که لباس پلنگ میپوشد مثل یک پلنگ مبارزه و شکار میکند و در کمین کردن و مخفی کاری استاد است. راستی یه نکته ای هم بگم که خالی از لطف نیست اینه که تو یکی از شماره های مجموعه چهارم از داستان های بلک پنتر، تچالا با کریون شکارچی (یکی از دشمنان درجه دو مردعنکبوتی) مبارزه میکند که در ابتدا شکست میخورد ولی در مبارزه دومشان تچالا تا سرحد مرگ کریون را کتک میزند.

محافظان ویژه : درسته جزو قدرت های بلک پنتر محسوب نمیشوند ولی وقتی حرف از واکاندا و بلک پنتر میشه نمیشه این دو مبارز فراموش نشدنی را از یاد برد.اوکویه و ناکایا از محافظان و گارد ویژه تچالا هستند که ما از سری سوم از کمیک های بلک پنتر این دو خواهر را میبینیم. از انجایی که ناکایا به مونیکا (معشوقه تچالا) حسادت میکرد به موجودی خبیث بدل گشت و آشوب های زیادی به پا کرد که در نهایت کشته شد و بعدا با نام مالیس برگشت. جالبه بدونید اوکویه که خودش خواهر ناکایا هست در دستگیری خواهرش به تچالا کمک کرد که در همین راه به شدت زخمی شد. تو فیلم کاپیتان آمریکا : جنگ داخلی هم یکی از بادیگاردهای ویژه تچالا رو دیدیم که به احتمال زیاد همان ناکایا بوده.

 

تلویزیون

بلک پنتر،مجموعه کارتونی، تلویزیون

در سال 2010 انیمیشنی از بلک پنتر ساخته شد که 6 قسمت بیشتر نداشت. این انیمیشن از IMDB نمره 7.4 از10 را گرفته است. بلک پنتر در انیمیشن چهارشگفت انگیز در قسمت Prey of the black panther حضور داشت و این قسمت اقتباسی از شماره های 52 و 53 سری اول از کمیک های چهارشگفت انگیز بود. بلک پنتر در انیمیشن تحسین شده مردان ایکس: مجموعه کارتونی نیز به صورت افتخاری در قسمت Sanctuary حضور داشت.

 

بلک پنتر در فیلم کاپیتان آمریکا : جنگ داخلی حضور داشت و با بازی چادویک بوسمن خوش درخشید. بلک پنتر بخاطر انتقام قتل پدرش از باکی بارنز (سرباز زمستان) در این فیلم طرف آیرون من رو گرفته بود. 

قرار است فیلمی اختصاصی از او در سال 2018 ساخته شود که برای اولین بار در سینما شاهد واکاندا و نقش مکمل ها و دشمنان تچالا خواهیم بود.


راهنماي دانلود : براي مشاهده آموزش تصويري دانلود فايل هاي سايت ما روي اينجا کليک کنيد. (نکته مهم : کپي برداري از مطالب اختصاصي سايت بدون ذکر دقيق "منبع: خبرگزاري آفتاب مووی" غير مجاز بوده و شامل پيگرد قانوني مي شود.)

درباره‌ Admin

با عشق به سينما بزرگ شدم و علاقه زیاد من به سینما باعث شد که به فکر ساختن پايگاهي مناسب و متفاوت بيافتم که علاقمندان به سینما از مطالب آن استفاده کنند و لذت ببرند که آفتاب مووی حاصل اين تفکر است ، سایت آفتاب مووی در ابتدا یک سایت دانلود فیلم و سریال و سپس به پايگاه خبری تحليلی سينمای جهان تبدیل شد که بايد صادقانه بگويم که کاربران سايت پايه های اين بنا هستند و ما به داشتن کاربران خود افتخار مي کنيم و اميدوارم من و همکارانم بتوانيم در حد توان خود رضايت آنها را جلب و سايت را با مطالب مفيد و مناسب فرهنگ کشور عزيزمان ايران به روز نگه داريم.
ارسال نظر براي اين مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
/charge